Free Shipping Order Above ₹500
Extra 40% Off Sale
10% Off Your First Order
Free Shipping Order Above ₹500
Extra 40% Off Sale
10% Off Your First Order
A premium stainless steel chronograph with a sporty 41mm case and classic fold-over safety clasp. Features 24-hour display, chronograph minute and second subdials with a clean silver-white dial. Perfect blend of dress and sport with a 2-year battery.
₹2,999.00
fast free shipping
fast free shipping
| Size | UK | US | EU | Japan |
| XS | 6 - 8 | 4 | 34 | 7 |
| S | 8 -10 | 6 | 36 | 9 |
| M | 10 - 12 | 8 | 38 | 11 |
| L | 12 - 14 | 10 | 40 | 13 |
| XL | 14 - 16 | 12 | 42 | 15 |
| XXL | 16 - 28 | 14 | 44 | 17 |
A premium stainless steel chronograph with a sporty 41mm case and classic fold-over safety clasp. Features 24-hour display, chronograph minute and second subdials with a clean silver-white dial. Perfect blend of dress and sport with a 2-year battery.
| Brand | NAVIFORCE |
| Model Number | NF8081# |
| Water Resistant | 3ATM |
| Luminous Part | Hand / Scale |
| Plating Technique | Environmentally friendly vacuum ion plating |
| Warranty Period | 1 Year |
| Weight | 138 Gram |
| Total Length | 240mm / 9.45in |
| Case Diameter | 41mm / 1.61in |
| Case Thickness | 12mm / 0.47in |
| Case Material | Zinc Alloy |
| Case Shape | Rounded |
| Crystal | Hardened Mineral Glass |
| Movement Type | Quartz Chronograph |
| Caliber | PE902 |
| Production Place | China |
| Battery | SR920SW |
| Battery Lifetime | 2 Years |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Lug Width | 25mm / 0.98in |
| Strap Width at Buckle | 20mm / 0.79in |
Reviews
There are no reviews yet.